Özel Karavan

Karavanlar hayatımıza renk katmak için varlar. Biryerlerde tatile gitmek, konaklamak, dilediğince gezmek ve ertesi gün için farklı bir rota çizmek gerçekten çok eğlenceli. Özellikle pandemi dönemi sonrasında insanlardaki tatil açlığı ama aynı zamanda hijyen ve bağımsızlık duygusu bir çok macera severin karavanlara olan bakış açısını değiştirmiş durumda. Kararımızı verdik diyelim peki nereden başlayacağız, karavan alırken nelere dikkat etmeliyiz; şimdi bunları bir inceleyelim.

 

Karavan Seçimi

Öncelikle Çekme Karavan mı yoksa Motokaravan mı istediğimize karar vermeliyiz.

Çekme karavanlarda sizi zor durumda bırakmayacak bir araca sahip olmalısınız. 4x4 araçlar çekme karavanlar için oldukça idealdir. 4x4 olmayan araçlarda aracın beygir gücü ve torku oldukça önemlidir. Bizim tavsiyemiz 90 beygir gücü ve üzerindeki manual araçları tercih etmenizdir. Buna ek olarak aracın otomatik vites veya manual vites olup olmadığı da önemli olabilmektedir.Aynı zamanda sahip olduğunuz araç arkasında bir çeki demirinizin bulunması yok ise taktırılması gerekmekte ayrıca bu çeki demirinin araç ruhsatına işlenmesi de gerekmektedir. Eğer çeki demiriniz yok ise korkacak bir durum yok genellikle bu işlem bir gün içerisinde halledilebilmektedir. 

Şayet Motokaravan'a karar verdiyseniz, bunun bir araç olduğunu ve düzenli olarak yıllık bakımının yapılması gerekmektedir. Hasar durumu, expertiz raporu gibi konular da Motokaravanlar için ayrıca önem gösterilmesi gereken konular arasındadır. Aracın kilometre durumu, tüm bakımlarının düzenli olarak yaptırılıp yaptırılmadığı, araç içerisindeki malzemelerin araç ruhsatında belirtilen değerler aralığında olup olmadığına da ayrıca dikkat edilmesi gereken konulardır. Buna ek olarak almak istediğiniz aracı ehliyetiniz ile kullanıp kullanamayacağınızı da kontrol etmeniz gerekmektedir.

 

 

Özel Karavan Whatsapp